Chovatelska poradna

Zvířata

Musím ke krmným směsím přidávat vitamíny?
Ne, v případě že používáte naše kompletní krmné směsi.
Víte, kolik pitné vody potřebují vaše zvířata denně vypít?
Obecně platí, že zvíře by mělo vypít tolik vody, aby to odpovídalo násobku 1,7–1,9 sežraného krmiva denně.
Víte, proč potřebují vaše zvířata vitamíny a minerální látky?
Bez přídavku vitamínů a minerálních látek je produkce u hospodářských zvířat nižší až o cca 25%. Zvířata jsou často náchylnější k bakteriálním a virovým onemocněním a nedostatečně se jim vyvíjí kostra a svalstvo. Např.: Nosnice bez přidaného vápníku do krmiva nikdy nesnese tolik vajec jako nosnice, jejíž denní spotřeba je 36 g vápníku.

Nosnice

Proč se nosnice ozobávají?
Toto chování u nosnic můžete pozorovat tehdy, pokud trpí nedostatkem bílkovin. Nejčastěji je to důsledek ředění kompletních krmných směsí obilovinami.
Proč vznikají problémy se skořápkou vajec? Je slabá a křehká.
Problémy se skořápkou vajec způsobuje nevyvážená krmná dávka nosnic. Zejména nedostatek vápníku a vitamínu D.
Kolik krmné směsi spotřebujeme na výkrm 10 brojlerů?
Na jeden krmný cyklus 10 brojlerových kuřat, t. j. od vylíhnutí po porážku, spotřebujete přibližně 35–37 kg kompletních krmných směsí.

Králici

Víte, v jakém poměru by měla být jadrná a objemná krmiva u králíků?
U králíků platí, méně je někdy více a překrmování zvířat obilovinami při nedostatku sena a zeleného krmiva může mít rozsáhlé následky na zdravotním stavu, což následně negativně ovlivňuje obranyschopnost, plodnost a užitkovost králíků. Jadrná a objemná krmiva by měla být krmena v poměru 1 : 1. Velké problémy v chovu králíků způsobuje vysoký obsah škrobu v krmné směsi, jehož zdrojem jsou obiloviny (pšenice, kukuřice, ječmen, oves ...). Obsah škrobu v krmné směsi by neměl být vyšší než 180g.

Prasata

Víte jakého denního přírůstku na hmotnosti jsou schopna dosáhnout vaše prasata?
Denní přírůstky jsou závislé na intezitě výživy vašich prasat. Je důležité vědět, že pouze kompletní plnohodnotné krmné směsi, vám pomohou zajistit maximální denní přírůstek, což při největší intenzitě růstu v 60-90 kg živé váhy může byt až 900-1100g za den, přičemž průměrný přírůstek, po celou dobu výkrmu do 130 kg živé hmotnosti, může být 750-850g za den.

Pokud máte další dotazy na naše specialisty, napište nám